Kupujeme kompresor 1. Vyberáme typ kompresora.

01.03.2009, 09:23, Ľubomír Tomáš

Kupujeme kompresor. Ako na to Vám poradíme na Kompresory Info . Potrebujete kúpiť kompresor? Tak toto je návod ako postupovať pri kúpe kompresora. Čo všetko musíte zobrať do úvahy, aby ste sa správne rozhodli?
 

 

Časť 1:  Vyberáme typ kompresora.


Jedným zo základov pri výbere kompresora je aký typ  vzduchového kompresora potrebujete. Je to dôležitý prvý krok v nákupnom procese. Tu sú niektoré z rozhodnutí, ktoré by ste mali urobiť pred tým ako začnete hovoriť s dodávateľmi  kompresorov.

  • Dávate prednosť elektrickej energii, alebo nafte?
  • Potrebujete prenosný, ťažný /pojazdný/ alebo stacionárny /stabilný/ kompresor?
  • Chcete rotačný /skrutkový, špirálový, lamelový/ alebo piestový kompresor? 

 1:  Elektrický kompresor verzus naftový kompresor.

Vo väčšine prípadov,  prostredie kde budete kompresor používať je rozhodujúce pre rozhodnutie  aký kompresor,  s ktorým typom energie je pre vás najlepší.

Ak budete používať kompresor vo vnútri, vy budete určite chcieť elektrický model, aj keď existujú výnimky. Veľké stacionárne kompresory môžu byť zriadené mimo váš objekt  a vzduch je dovedený potrubím až k objektu. To vám Vám dovoľuje  vybrať si dieselový kompresor.

Kompresory, ktoré sa  presúvajú z jedného staveniska na  ďalšie budú obvykle poháňané naftovým motorom. Naftové motory v pojazdných alebo mobilných kompresoroch sú spoľahlivé a trvanlivé, poskytujú pri pravidelnej údržbe a servise stály zdroj vzduchu po celý rok. Mimo toho, nafta je bežne dostupná v všetkých miestach.

Môžete si vybrať aj kompresor s benzínovým motorom, ale výrobcovia ponúkajú vo všeobecnosti najmenšie modely kompresorov . Benzínové kompresory sú navrhnuté pre pohon iba niekoľko malých ručných pneumatických nástrojov alebo plnenie pneumatík a podobne.

 

 2 : Prenosný verzus stacionárny verzus pojazdný kompresor.


Prenosné kompresory je relatívne  ľahké prevážať z jednej lokality do dreuhej. Môžete ich naložiť do auta a odniesť ich tam, kde máte ďalšiu prácu. Mnoho malých kompresorov je prenosných nie dizajnom, ale jednoducho pretože  ich malé motory a  tlakové nádoby veľkosťou a hmotnosťou umožnia ich presun.
Na opačnom konci spektra vyrábaných kompresorov sú stacionárne kompresory. Sú často : inštalované na rovnej betónovej ploche blízko alebo priamo v  továrni,  ktorá potrebuje vzduch.Väčšie typy stacionárnych kompresorv si vyžadujú samostanú miestnosť - kompresorovňu.
Musíte mať na mysli, že kompresory sú hlučné a vyrábajú teplo. A tak kompresory môžu sposobiť vážne problémy ak sú inštalované vnútri bez zvukových bariér. Ak je to nutné,  pre kompresory a kompresorové stanice sa vybudujú špecialné protihlukové kryty.

Okrem vytvárania  tepla počas prevádzky kompresora, ktoré je nutné odvetrať, kompresor ešte potrebuje značné množstvo vzduchu nasávať na stlačenie. Bez vlastného vetrania, veľký kompresor by mohol spôsobiť paseku s vaším vzduchotechnickým systémom.
 

Uprostred týchto dvoch možnosti sú ťažné / alebo aj pojazdné či mobilné / kompresory. Bežné  na staveniskách po celej krajine. Ťažné kompresory sú upevnené na kolesách a zvyčajne majú ťažné zariadenie. Je jednoduchá záležitosť pripojiť ich a odtiahnuť ich na stavenisko. Akonáhle sú na lokalite, sú samostatné. Tento prístup poskytuje viac energie a väčší výkon stlačeného vzduchu  než je dostupný v prenosných kompresoroch, a umožní vám dostať stlačený vzduch všade kde potrebujete.
 

3 : Piestový kompresor verzus skrutkový kompresor


 

Dva najbežnejšie typy vzduchových kompresorov sú skrutkové kompresory a piestové kompresory. Existujú iné typy – turbo kompresory napríklad – ale tie sú používané v najväčších priemyslových zariadeniach. Špirálové kompresory / využívané hlavne v bezmazných aplikáciaách.
 

 

Najnižší segment trhu s kompresormi je ovládaný piestovými kompresormi. Kompresory, ktoré si môžete kúpiť v železiarstve sú skoro všetky piestové. Jediným dôvodom pre toto je, že piestové kompresory sú lacnejšie než iné typy kompresorov, a tak pre menej náročné aplikácie sú cenovo prístupné.

Preto piestové kompresory  zvyčajne delíme na: 

 

Ale, existuje pár dôvodov prečo si namiesto piestového kompresora vybrať skrutkový kompresor. Základný dôvod je veľkosť kompresora.
My si ale túto kapitolu Zvolenie si správnej veľkosti kompresora rozoberieme zvlášť,
ale stačí, ak povieme, že skrutkové kompresory sú viac účinné vo väčších veľkostiach.

Ďalšie dôležité zváženie je ako budete používať stlačený vzduch: prerušovane alebo neustále. Pre prerušované použitie, ako pohon ručných pneumatických nástrojov, bude výhodný typ piestového kompresora. Ale piestové kompresory sú vhodné aj k trvalému používaniu, ako napríklad nanášaniu farby striekaním.
Spôsob ako si toto overiť, je overenie pracovného cyklu kompresora, ktorý chcete používať:
piestové kompresory majú pracovný cyklus ktorý môže byť len 50%,
Skrutkové kompresory bežne konštruované pre prácu v 100% pracovných cykloch, môžu bežať neustále po dobu niekoľkých hodín.
 

 

 
 

Súvisiace články

 

Kompresory - rozdelenie

Stlačený vzduch je používaný vo všetkých odvetviach priemyslu. Je často považovaný za štvrtú energiu /elektrina, voda, plyn/ v mnohých zariadeniach. . V mnohých prípadoch tento systém je tak závažný, že bez neho nie je možná prevádzka. Priemyselné systémy na výrobu stlačeného vzduchu sú vo veľkostiach od necelého kilowatu až po 40.000 kW.

 

Kompresory - rozdelenie II - Piestové kompresory

Piestové kompresory sú najstarším a najrozšírenejším princípom výroby stlačeného vzduchu.

 

Kompresory - rozdelenie III - Dúchadlá

Príncíp dúchadla

 

Kompresory - rozdelenie IV - Skrutkové kompresory

Ako sme si už povedali v našej sérii, kompresory rozdeľujeme na : piestové a rotačné.  

Skrutkové kompresory patria medzi rotačné objemové kompresory. 

 

 

Kupujeme kompresor 2. Zvoľme správnu veľkosť kompresora.

Kupujeme kompresor. Ako na to Vám poradíme na Kompresory Info . Potrebujete kúpiť kompresor? Tak toto je návod ako postupovať pri kúpe kompresora. Čo všetko musíte zobrať do úvahy, aby ste sa správne rozhodli?
 

 

Časť 2:  Zvoľme správnu veľkosť kompresora.

 

Kupujeme kompresor 3. Cena kompresora a náklady.

Kupujeme kompresor. Ako na to Vám poradíme na Kompresory Info . Potrebujete kúpiť kompresor? Tak toto je návod ako postupovať pri kúpe kompresora. Čo všetko musíte zobrať do úvahy, aby ste sa správne rozhodli?
 

 

Časť 3:  Cena kompresora a náklady.

 

Systém - Stlačený vzduch

Stlačený vzduch je veľmi užitočná a cenná vec, ktorá musí byť nastavená tak aby optimalizovala celkovú charakteristiku výrobného systému.
Stlačený vzduch je používaný vo všetkých odvetviach priemyslu. Je často považovaný za štvrtú energiu /elektrina, voda, plyn/ v mnohých zariadeniach. Takmer každá priemyselná prevádzka od malých remeselných dielni až po jadrové elektrárne má nejaký typ systému " Stlačený vzduch " .


 

Systém - Stlačený Vzduch II

Systém - Stlačený Vzduch II - kompresory, filtre, sušičky, separátory, odvádzače kondenzátu, pneumatické prvky, náradie, rozvody vzduchu, rozvody kondenzátu, tlakové nádoby ...

Čo všetko patrí do systému stlačený vzduch.

Systém stlačený vzduch to je : Výroba stlačeného vzduchu, Úprava stlačeného vzduchu, Zásoba stlačeného vzduchu, Distribúcia stlačeného vzduchu, Likvidácia kondenzátu, Spotrebiče stlačeného vzduchu.

 

 

 

Vedeli ste, že ...

Čo všetko možno neviete o stlačenom vzduchu ...

 

www.kompresory-info.sk

Stlačený vzduch na KOMPRESORY - INFO


 

 
« Späť


Diskusia: "Kupujeme kompresor 1. Vyberáme typ kompresora."
Dátum: Meno: Komentár:
11.09.2009, 11:10 Ľubomír Tomáš Odoveď na požiadavku
10.09.2010, 12:34 Michal Kôpka Cenová ponuka
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre