Späť

Čo robiť ak bol Váš kompresor zaliaty vodou pri záplavách .

Pridané: 8.1.2018 17:00:21 Počet zobrazení: 3691

08 Január 2018

V posledných dňoch sa na nás obracia množstvo ľudí, živnostníkov a firiem s otázkou " Čo máme robiť ak bol náš kompresor zaliaty vodou pri záplavách?"

Keďže nie je v našich silách okamžite pomôcť všetkým, ktorí boli postihnutí touto katastrofou a to aj vzhľadom, že aj naše rodiny boli zasiahnuté povodňou budeme sa snažiť Vám pomôcť aspoň takto.

Záplavova vlna, ktorá zasiahla priemyselné prevádzky, kompresorové stanice, ale aj dielne či garáže priniesla nielen vodu ale hlavne veľké množstvo bahna. Kompresor, ktorý bol zaliaty vodou je po odvedení vody zasiahnutý bahnom.

Kompresory nie sú stavané tak aby takejto vode odolali a voda a bahno sa dostáva cez kryty aj do vnútra kompresora. V prvom rade sa presvedčíme do akej výšky bol kompresor zasiahnutý. Ak je menší kompresor umiestnený na tlakovej nádobe a voda nedosiahla na kompresorovú jednotku tak kompresor bude stačiť umyť od nánosu bahna.

Ak mal kompresor na tlakovej nádobe, resp. samostatná tlaková nádoba či filter na spodku odvádzač kondenzátu časový, elektronický a bol zasiahnutý povodňou je elektronika poškodená. Ak je možné ju vymeniť ako náhradný diel tak to urobte. Bohužiaľ sa to týka riadiacej elektroniky všetkých zariadení: kompresorov, sušičiek, odvádzačov kondenzátu, tlakových spínačov, elektronických separátorov, dúchadiel, generátorov dusíka, priemyselných chladičov vody ...

Kompresor umyjeme od nánosov bahna. Je potrebné postupovať opatrne, aby sme striekajúcou vodu nezasiahli časti elektroniky, elektrický rozvádzač, motor. Na čistenie kompresora je lepšie ako vapku použiť záhradnu hadicu s tryskou.

V prípade, že kompresor bol zaliaty povodňou viac je potrebné porozoberať jednotlivé časti  a čisťiť ich samostatne. Ak bol zasiahnutý motor kompresora je nutné ho nechať skontrolovať odbornou firmou. Bude určite potrebné vymeniť ložiská motora, frekvenčný menič .... Pri skrutkových kompresoroch je bohužiaľ zvyčajne motor niekedy aj so skrutkovicou umiestnený úplne dole apreto býva zasiahnutý najčastejšie.

Blok kompresorovej jednotky môže byť zvnútra zasiahnutý bahnom cez sací filter a klapku či cez kocku separatora, uvoľnenú hadičku... je nutné ho pred spustením skontrolovať.

Chladič kompresora zaliaty povodňou bude zasiahnutý bahnom. Pozor ale na to, že povodeň zo sebou priniesla aj množstvo väčších častí / drevo, kusy nábytku .../ , ktoré mohli poškodiť priamo chladič. Je potrebné po vyčistení to skontrolovať.

Upozorňujeme na elktrickú časť kompresora ešte raz. Elektronika, riadiace počítače,elektrické rozvádzače, stykače, spínače ... to všetko je nutné vymeniť. Napriek tomu že sa zdá , že po vysušení pracujú správne po určitom čase sa na kontaktoch a spojoch objaví oxidácia a môže spôsobiť problémy a škody oveľa väčšie.

 

Foto kompresory po povodniach:

 

Pandemické opatrenia

Firma ATSK je uzavretá do odvolania. Je nariadená práca z domu - HomeOffice. 

Kontaktujte nás mailom. Objednávky budú vybavované priebežne!

Ďakujeme za pochopenie.

 

 

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov - Zásady Ochrany osobných údajov