Späť

Netesnosti v systéme „Stlačený vzduch“.

Pridané: 8.1.2018 17:00:20 Počet zobrazení: 5417

08 Január 2018

Netesnosti môžu byť významný zdroj zbytočnej energie v priemyselnom systéme „Stlačený vzduch“.

Netesnosti môžu byť významný zdroj zbytočnej energie v priemyselnom systéme „Stlačený vzduch“. Niekedy sa plytvá 20 - 30 percent z výstupu kompresora. V USA sa odhaduje, že straty spôsobené netesnosťami sú 20 percent z celkového množstva výrobnej kapacity stlačeného vzduchu. A typická československá socialistická továreň, ktorá nebola dobre udržiavaná bude mať straty pravdepodobne podstatne vyššie.
Aktívnym zisťovaním únikov a ich opravou môžeme redukovať netesnosti na menej ako 10% výkonu kompresora.
Okrem míňania zbytočnej energie netesnosti prispievajú k ďalším operačným stratám. Netesnosti spôsobujú pokles tlaku v systéme, čím koncové zariadenia nefungujú efektívne, čo ovplyvňuje celkovú efektivitu výroby. Netesnosti nútia zariadenia, vrátane kompresora, aby bežali dlhšie, čím krátia ich životnosť. Okrem toho netesnosti môžu viesť až ku zvyšovaniu kapacity kompresorov.

Netesnosti sa môžu objaviť v ktorejkoľvek /ale aj každej či žiadnej/ časti systému. Najbežnejšie problémové časti systému „Stlačený vzduch“ sú :

spoje , hadice, potrubia, zvary
regulátory tlaku
otvorené odvádzače kondenzátu a ventily
pripojenia, tesnenia

Odhadované náklady na únik vzduchu ročne pri netesnosti o priemere

 

1/16" 13000,- Sk
1/8" 53000,- Sk
1/4" 110000,- Sk


Výdaje sú vypočítané pri cene elektriny 1,2 Sk/kWh pri stálom tlaku 7 bar a nepretržitej prevádzke. Niektoré zdroje uvádzajú vyššie hodnoty.

 


 

 

 

Pandemické opatrenia

Firma ATSK je uzavretá do odvolania. Je nariadená práca z domu - HomeOffice. 

Kontaktujte nás mailom. Objednávky budú vybavované priebežne!

Ďakujeme za pochopenie.

 

 

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov - Zásady Ochrany osobných údajov