Späť

Kupujeme kompresor 2. Zvoľme správnu veľkosť kompresora.

Pridané: 8.1.2018 17:00:21 Počet zobrazení: 17138

08 Január 2018

Potrebujete kúpiť kompresor. Tak toto je návod ako postupovať pri kúpe kompresora. Čo všetko musíte zobrať do úvahy, aby ste sa správne rozhodli? Časť 2: Zvoľme správnu veľkosť kompresora.

Kupujeme kompresor 2. Zvoľme správnu veľkosť kompresora.

Správna veľkosť kompresora je tá, ktorá vyhovuje Vaším potrebám v dvoch hlavných oblastiach:

  • Množstvo stlačeného vzduchu
  • Tlak stlačeného vzduchu

Je  dôležité vybrať kompresor, ktorý vyhovuje Vašim potrebám v oboch oblastiach – inak  riskujete poškodenie Vašich nástrojov, strojov ale aj samotného kompresora. 

Požiadavky na tlak stlačeného vzduchu (MPa)

 
Z hlavných dvoch požiadaviek na veľkosť kompresora je požiadavka na tlak je tá, ktorá je prvá na zváženie. Na Slovensku ale aj v celej Európe je tlak zvyčajne meraný v baroch, aj keďpodľa normy musí byť uvádzaný v MPa (Mega Pascal) V USA tlak je obvykle meraný v PSI, libry na  štvorcový palec. 

Dôležitá pomôcka pre určenie tlaku kompresora je že požiadavku na tlak určujeme podľa zariadenia, ktorý máte v úmysle poháňať stlačeným vzduchom, ktoré má najvyššiu tlakovú požiadavku. To je Vaše tlakové minimum: Ak máte v úmysle použiť k svojmu kompresoru  viacero ručných nástrojov,  ktoré vyžadujú 5bar ale pieskovač  potrebuje 9 bar, Vaša absolútne minimálna tlaková požiadavka je 9 bar.
 

Tak ako u väčšiny strojov, ktoré kupujete, kupovať  zariadenie, ktoré sa presne zhoduje s vašimi minimálnymi špecifikáciami nie je dobrá myšlienka. Správna voľba kompresora je, ak kompresor je schopný zásobovať Vás trochu väčším tlakom než potrebujete. To Vám dáva  určitú mieru  bezpečnosti – ak vaše minimum je 5 bar, vyberajte si  kompresor,  ktorý tlačí aspoň 6 až 7 bar.
 

 

Požiadavka na množstvo stlačeného vzduchu (Nm3/h, l/min)

 


Odhadnúť veľkosť prietoku stlačeného vzduchu čiže jeho množstvo, aké potrebujete je trochu viac komplikované.  Pretože namiesto zvolenia si najvyššej hodnoty spomedzi Vašich spotrebičov, potrebujete ich dať dohromady. Ak očakávate, že budete súčasne používať 3 ručné nástroje ktoré vyžadujú 50 Nm3/h (normálových metrov kubických za hodinu) každý, Váš kompresor musí byť schopný dodať 150 Nm3/h.
Stupňovať mieru bezpečnosti je ešte viac dôležité s množstvom stlačeného vyduchu, než  je to pri tlaku.

Odporúčaný prístup k nastaveniu Vášho cieľa - určenie množstva stlačeného vyduchu je toto: zozbierať požiadavky pre všetky  nástroje alebo zariadenie, ktoré vy chcete  používať súčasne. Dajte dohromady požiadavky, potom ich vynásobte do 1.5. Toto číslo, ktoré dostanete bude vykrívať straty alebo neefektívnosti vo Vašom usporiadaní spotrebičov.


Akonáhle viete tieto dve požiadavky, ste pripravení začať rozhovory s dodávateľmi kompresorov na stlačený vzduch. Keď si vyberáte kompresor, uistite sa, že kompresory ktoré Vám ponúkajú spĺňajú oboje vaše požiadavky: na tlak v baroch alebo MPa a na množstvo stlačeného vzduchu v Nm3/h alebo l/min pri tomto tlaku. Ten istý kompresor má rôzny výkon pri inom tlaku. /Väčší tlak nižší prietok dodáveného vzduchu a nižší tlak  väčšie množstvo vzduchu.  Vždy sa uistite, že model, ktorý si vyberiete dodá objem vzduchu, ktorý potrebujete pri správnom tlaku.
 

V prípade, že kompresory meníte, na určenie množstva vzduchu je naj výhodnejšie nás požiadať o analýzu "Systému stlačený vzduch" .

 

Iné špecifikácie.

 


Môžete sa veľa dopočuť  o výkone v kW rep. ešte aj v koňoch, keď kupujete kompresor, ale nevenujte tomu priveľa pozornosti. Výkon v kW je čisto vzťahovaný na  výkon motora, ktorý nie vždy koreluje presne k objemu alebo tlaku  dodavaného stlačeného vzduchu .
Ak kupujete kompresor, považujte vždy nad veľkosťou zásobnika stlačeného vzduchu - vzdušníka, tlakovej nádoby, nádrže, cisterny. Ukladaním väčšieho množstva vzduchu, do väčšej nádrže sposobí, že kompresor potrebuje bežať menej často. Pomôže Vám vyhnúť sa preťaženiu kompresora pri výkyvoch pracovného cyklu .
 

Pandemické opatrenia

Firma ATSK je uzavretá do odvolania. Je nariadená práca z domu - HomeOffice. 

Kontaktujte nás mailom. Objednávky budú vybavované priebežne!

Ďakujeme za pochopenie.

 

 

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke s informáciami o ochrane osobných údajov - Zásady Ochrany osobných údajov